PRM?

b2badminGenel

PRM?

Yapılan satınalmalardan faturası masanıza geldiğinde haberiniz oluyorsa,

Gereksiz, mükerrer satınalmalardan gına geldiyse!

Hastane, otel, banka veya grup şirketiyseniz ve farklı lokasyonlarda çalışan ofisleriniz birbirinden habersiz satınalmalar yapıyorsa,

Satınalmacılarınız excellerle, emaillerle boğuşurken, kağıtların arasında kaybolmuşken süreç otomasyonu toplantılarınızın hala önemli bir gündem maddesi olmaya devam ediyorsa,

Satınalma süreçlerinizi şeffaf ve kurumsal yönetim ilkelerinizle uyumlu hale getirmekte zorlanıyorsanız,

Alırken kazanmak ve maliyetlerinizi daha en başından düşürmek konusunda “keşke ama nerdeee? ” diyorsanız

Satınalma bölümünüz günü kurtarmaktan, katma değerli stratejik konulara vakit ayıramıyorsa,

Tüm bunlar iyi güzel ama

biz zaten şirketin tamamında bir ERP yazılımı kullanıyoruz fakat bir faydasını görmedik” ya da

biz ERP istemiyoruz sadece satınalmamızı iyileştirmek yeterli

diyorsanız,

PRM sistemlerinin size kesinlikle çözüm olacağına inanıyoruz. Nasıl sorusuna cevap vermeden önce satınalma terminolojisine çok yeni olan PRM kavramını tanıyalım.

PRM, Procurement Relations Management (Satınalma İlişkileri Yönetimi) kelimelerinin kısaltmasıdır.  PRM satınalmacıların CRM’idir. İster üretim isterse hizmet sektöründe faaliyette olsun,  herhangi bir şirketin direk ya da endirek tüm satınalma süreç ve ilişkilerini kendi tedarikçileriyle eş zamanlı yönetebileceği web tabanlı bir yazılımdır. Tamamen satınalma süreçlerine odaklıdır, bir ERP değildir ancak gerekirse mevut bir ERP ile arayüz kullanarak  entegre edilebilir.

Mevcut ERP sistemleri talep ve sipariş yönetimi modüllerini içermekte ancak e-ihale, e-kapalı zarf, e-bilgi gibi elektronik satınalma araçlarını sağlamamaktadır.  PRM sistemleri ise A’dan Z’ye tüm satınalma süreçlerini (Talep Yönetimi, Sipariş Yönetimi, Tedarikçi Yönetimi, Sözleşme Yönetimi, e-Bilgi, e-Kapalı Zarf, e-Açık Eksiltme) tek bir platformda sağlayabilmektedir. Yani PRM sistemi kullanan bir satınalmacı başka hiçbir yazılıma gerek kalmadan tüm satınalma süreçlerini yürütebilir ve yönetebilir. Bu da çok daha az maliyet, daha fazla verimlilik demektir.

PRM ile direk ya da endirek olsun, ürün ya da hizmet olsun, istisnasız tüm satınalma işlemlerinizi kayıt altına alabilirsiniz. Müşteri projelerinizde kullanacağız ürün ve hizmet satınalmaları için Proje Merkezleri, şirket içinde kullanacağınız genel gider kapsamındaki ürün ve hizmet alımlarınız içinse Maliyet Merkezleri yaratabilir, bunların her biri için kurumsal ilkelerinizin belirlediği onay mekanizmaları tanımlayabilir ve elektronik ortamda onaydan geçmemiş hiçbir talebin siparişe dönüşmemesini sağlarsınız.  Faturası masanıza geldiğinde haberiniz olan süpriz satınalmalardan kurtulursunuz.

PRM’de tedarikçilerinizle eş zamanlı ve interaktif çalışırsınız. Ürünlerin sisteme tanımlanmasından ve güncellemelerinden tedarikçileriniz sorumludur. Siparişleriniz PRM üzerinden elektronik ortamda tedarikçilerinize gider. Tedarikçileriniz sevk ettikleri miktarları irsaliyeleri ile birlikte PRM üzerinden günceller, sizin kabulunuze göre kesinlik kazanır. Anlık olarak siparişlerinizin tamamlanma durumunu monitör edebilirsiniz. Sözleşme bittikten sonra aylar süren sancılı mutabakat sürecini yaşamazsınız.

PRM’de kayıtlı tedarikçileriniz haricindekilerden alımları kısıtlayarak, satınalmalarınızda kalite ve fiyat istikrarını teminat altına alırsınız. Ancak fiyatını bilmediğiniz veya ürün katalogunuzda yer almayan ya da  tanımlı bir tedarikçisi olmayan fakat acil tedarik edilmesi gereken ürün veya hizmet satınalmalarını Harcama Merkezi yöntemiyle kayıt altına alabilirsiniz. Mesela acil bir ofis tamiratı, ya da gönderilecek bir çiçek, ya da seyahat harcamalarınızı bu sayede monitor edebilirsiniz.

İstediğiniz kadar geriye giderek hangi şirketinizde, hangi departmanınızda, kim tarafından, ne amaçla, neyin, ne kadar ve kaça satınalındığını anlık denetleyebilir ve sorgulayabilirsiniz. Bunun yaratacağı otokontrol ile gereksiz ve mükerrer satınalma taleplerini daha doğmadan engelleyebilirsiniz.

Denetlendiğinizde,  dijital ortamda sakladığınız tüm satınalma işlemlerinizi sadece yetkilendirdiğiniz gözlere açar, istenilen satınalma raporlarını tüm detayları ile sunabilirsiniz.  Bu raporlarda satınalma iş yükünüzü ifade edebilir, yarattığınız değeri gösterebilirsiniz.

Farklı lokasyonlarda çalışan ofislerinizin ihtiyaçlarını tek merkezde toplayarak tek elden, tek seferde daha yüksek miktarlar için piyasaya çıkacağınızdan hacim ekonomisinin getireceği fiyat avantajlarından faydalanır, iş gücünden tasarruf edersiniz.

PRM‘de şirket içi onay akışından tedarikçi siparişlerine, teklif toplamaktan elektronik ihalelere kısaca herşey dijital ortamda yapılır. Satınalmacıları boğan excel dosyaları, emailler ve evraklar minimum düzeydedir.  Dijitalize ederek hızlandırdığınız günlük rutinden size daha çok kalacak olan vaktinizle daha stratejik satınalma işlevlerine odaklanabilirsiniz.

Klasik satınalmada ihale açmak çok yaygın kullanılmaktadır.  Farklı ihale yöntemleri arasında en çok kullanılanlar kapalı zarf ve açık eksiltme müzayedesidir. PRM ile her iki yöntemide web tabanlı elektronik ortamda kullanabilirsiniz. Hatta çok katılımlı veya çok kalemli alımlarda ilk turu kapalı zarf yöntemi ile gerçekleştirip, daha az sayıda tedarikçiyle açık eksiltme ihalesi yapabilirsiniz. Tedarikçileriniz arasındaki canlı rekabetten çok ciddi fiyat avantajları elde edebilirsiniz. Seçtiğiniz yöntem ister kapalı zarf isterse açık eksiltme müzayedesi olsun, hangi tedarikçinin saat kaçta ne teklif verdiği kaydedilir, ve  değerlendirme tabloları ihale biter bitmez satınalmacının ekranında hazır olur.

Her şirketin yapısı, satınalma işleyişi, süreçleri ve ihtiyaçlar, bırakın farklı sektörleri, aynı sektörden dahi olsalar, birbirlerinden farklıdır. PRM’in bu farklılıklara cevap verebilecek esnek bir yapıda tasarlanmış olması hızlı ve başarılı bir uygulama için elzemdir.

B2BTENDER.com bir PRM sistemidir. Satınalmayı dijitalleştirmek vizyonu ile yola çıkmıştır. Üç yılı aşkın bir araştırma ve geliştirmenin sonucudur. Satınalma dünyasının kemikleşmiş problemlerinin çözümüne yardımcı olmanın yanında satınalmacının iş yapış konforunu artıracak özelliklerle bezenmiştir.

Alırken kazanmanız dileğiyle,

B2BTENDER.COM